2015 - 2016

ΦΩΣΤΗΡΑΣ 2015 - 2016

Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ : ΑΤΤΑΛΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ 0-2

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του Φωστήρα. Νίκησε εκτός έδρας την ομάδα του Ατταλου με σκορ 0-2. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό χωρίς ο Άτταλος να μπορέσει να απειλήσει τον Φωστήρα που ήταν σαφώς ανώτερος.

Η ομάδα του Σπύρου Λουκά ξεκίνησε με αρκετή όρεξη τον αγώνα αλλά ήταν φλύαρη και έδωσε χώρο στους αντιπάλους που είχαν το κέντρο χωρίς όμως να απειλήσουν την εστία του Καλαμάτα. Στο 40' λόγω τραυματισμού ο Φαρμάκης πήρε την θέση του Μερτζιώτη. Το ημίχρονο έλειξε χωρίς σκόρ.
Στό δευτερο ημίχρονο ο Φωστήρας έδειξε την δυναμή του. Ο Ζήμος πήρε την θέση του Κόρρα, το κέντρο με τον Σιάσο και τον Γιαννακόπουλο, η άμυνα με τον Καλαμάτα, Φάρο, Σάχου, Βασίλη και Νίκο Ασωνίτη και η επίθεση με τον Δημάκη, Πολίτη και Ζήμο έδειξαν την πραγματική δύναμη του Φωστήρα.

Το 0-1 έγινε από τον Ζήμο στο 66' μετά από ωραία πάσα του Δημάκη. Το 0-2 έγινε 7' αργότερα όταν ο Νίκος Ασωνίτης πήρε την μπάλα πίσω από την μεσαία γραμμή και αφού τους πέρασε όλους με σούτ έστειλε την μπάλα στα δύχτια.

ΑΡΙΣΤΗ η διαιτησία του κ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΜΑΧΑΙΡΑΣ-ΚΟΡΩΝΙΟΣ)

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ-ΦΑΡΟΣ-ΑΣΩΝΙΤΗΣ Ν.-ΣΑΧΟΥ - ΑΣΩΝΙΤΗΣ Β.-ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ - ΣΙΑΣΟΣ - ΚΟΡΡΑΣ (46' ΖΗΜΟΣ) - ΜΕΡΤΖΙΩΤΗΣ (40' τραυμ. ΦΑΡΜΑΚΗΣ) - ΔΗΜΑΚΗΣ (77' ΜΕΤΑΞΟΥΛΗΣ) - ΠΟΛΙΤΗΣ